Balans je ključ dobrog stanja organizma – svi smo čuli ovu frazu bezbroj puta. I zaista je istinita. Kao i u svakom drugom životnom aspektu, zlatna sredina je ono čemu bismo svi trebali da težimo. Sve ono u čemu se preteruje nije dobro – pa makatr to bila i fizička aktivnost ili unos vode i drugih hranljivih materija. Disbalans u ljudskom organizmu može dovesti do niza negativnih simptoma, a u krajnjoj liniji i bolesti.
Prevencija
Zdravlje se čuva dok smo mladi – jer kada ga jednom izgubite, male su šanse da ćete ga ikada povratiti. Zbog toga je jako bitno voditi računa o sebi i vršiti preventivne preglede. Prevencija možda zvuči kao malo efikasna metoda očuvanja zdravlja, ali istina je potpuno drugačija. Pod prevenciju ne spadaju samo redovne posete lekaru, već svakodnevni način života i ophodjenje prema sopstvenom organizmu. Šta to znači? Bitno je biti svestan potreba sopstvenog organizma. A ono što je možda i od najveće važnosti je redovno posvećivanje pažnje celokupnom stanju – kako fizičkom tako psihičkom.

Kada je vreme za posetu lekaru?
Iako svi znamo da je prevencija od vitalnog značaja, mnogi zanemaruju ovu činjenicu i posećuju doktora samo kada je situacija hitna i kada se već stvorio problem. Nikada ne treba čekati ovaj momenat. Mnoge bolesti je jako lako sprečiti ili čak izlečiti u ranom stadijumu. Zato – čim primetite prve simptome zakažite posetu izabranom lekaru.
Koji su simptomi alarmantni?
Nije svaki simptom znak ozbiljnog poremećaja u organizmu, ali svakako ih ne trebamo zanemarivati. Posebno ukoliko imate više od jednog simptoma i ukoliko se situacija tokom vremena pogoršava. Koji su to pokazatelji disbalansa u organizmu? Simptomi, tj. pokazatelji disbalansa se razlikuju kod svakoga od nas – po intezitetu, načinu ispoljavanja i vremenskom trajanju. Samo jedan pokazatelj uglavnom nije dovoljan za kompletnu dijagnostiku, medjutim retko kada se može desiti ovakva situacija – uglavnom se ispolji više simptoma istovremeno, ali nam deluju nepovezano. Medjutim, gotovo uvek su svi usko povezani i sve što treba da učinimo je da oslušnemo svoj organizam.
- Pad koncentracije.
- Gubitak apetita.
- Malaksalost ili manjkavost energije.
- Otežano disanje.
- Pad imuniteta.
- Ubrzan rad srca.
- Otežano varenje.
- Razdražljivost.
Ovo su samo neki od simptoma na koje bi ste trebali da obratite pažnju. Pojedinačno ne predstavljaju veliki problem, ali kada se u isto vreme ispolje dva ili više – ovi pokazatelji disbalansa u Vašem organizmu Vam mogu predstavljati veliki problem.
“Balans je ključ dobrog stanja organizma.“ – zaista jeste
Ukoliko na vreme uočite ove ili neke druge simptome, bićete u mogućnosti da ih se rešite zauvek. Možda će biti neophodna poseta ili dve lekaru – ali glavni cilj je vraćanje organizma u balans, i iz te tačke gledišta odlazak kod lekara i ne deluje kao previsoka cena.
Trudite se da održite balans Vašeg organizma svakodnevno. Obratite pažnju na svaki aspekt Vašeg života – od načina ishrane, količine fizičke aktivnosti, unosa vode, količine stresa kojem se izlažete do toga kolko spavate. Sve je važno. Zašto? Zato što je jedino pravilna i uravnotežena kombinacija svih ovih komponenti preduslov za očuvanje balansa. A svi znamo koliko je uravnoteženost važna.
Kako očuvati balans?
- Pravilna ishrana
- Redovan unos vode
- Fizička aktivnost
- Odmor
Ove 4 komponente su od presudnog značaja, ali postoji čitav niz činilaca koji utiču na dobrostanje Vašeg organizma. Jedan od njih je i količina stresa kojoj se izlažemo. Fizički i psihički. Balans je ključ dobrog stanja organizma i baš zbog toga izlaganje bilo kom agensu u preteranoj meri nije dobra ideja. Pa makar to bilo fizičko vežbanje. Dozvolite svom telu da se odmori, spavajte dovoljno i redovno. Naš savet Vam je i da pokušate da ležete i ustajete u isto vreme svaki dan. Uspostavljanje zdravog bioritma je odličan način da uspostavite ravnotežu u vašem organizmu.

Dakle, kao što vidimo – balans je ključ dobrog stanja organizma. Na nama je da li će taj balans opstati i koliko dugo – ali dajte sve od sebe i uspeh je zagarantovan!